• slide1
 • slide2
 • slide3
 • slide4
 • slide5
 • slide6
 • slide7
 • slide8
 • slide9
 • slide10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
سر خط خبرها: 
آخرين مطالب

پنجمین همایش ملی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای

چهارشنبه ,۱۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸
91 بازدید

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کارکشور پنجمین همایش ملی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای به رسم و سنت همه ساله در استان مرکزی با حضور دکتر مظفری مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کار و مهندس پرکنی ریاست مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و همچنین هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور برگزار گردید.

علی مظفری مدیرکل بازرسی کار و دبیر شورای عالی حفاظت فنی در همایش ملی روز جهانی ایمنی و بهداشت کار که در استان مرکزی از کاهش هفت درصدی حوادث کارگاه های کشور در سال ۹۷ در مقایسه با سال قبل خبر داد.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی با ذکر مرگ سالانه حدود ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار کارگر در جهان به دلیل بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار، به سهم ۸۴ درصدی بیماری های شغلی و ۱۶ درصد حوادث مستقیم شغلی در این رقم اشاره نمود.

 

more

مظفری ضرورت همراهی کارفرمایان در دستیابی به محیط ایمن در فضای کسب و کار را مورد تاکید قرار داد و گفت: هر نوع هزینه کرد در مسیر ایمنی، را سرمایه گذاری نام نهاد.

وی با تشریح ساختارهای سازمان بین المللی کار در تدوین مقاوله نامه ها و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت کار برای ارتقای ایمنی در کشورهای عضو آن سازمان، از ساختار ملی مرتبط با این موضوع در فصل چهارم قانون کار یاد کرد که طی آن شورای عالی حفاظت فنی به عنوان پارلمان ایمنی کار در آن پیش بینی شده است و آیین نامه های آن را در کلیه کارگاه های کشور لازم الاجرا دانست.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: با گذشت سالیان متمادی حدود ۶۰ آیین نامه و دستورالعمل در این شورا به تصویب رسیده است که به عنوان محورهای ارتقای ایمنی کار در کارگاه های کشور مطرح است و راهنمای مسئولان ایمنی و بهداشت کار در کارگاه های کشور برای شناسایی خطر و ارزیابی ریسک در کارگاه است.

مظفری اضافه کرد: در ادوار گذشته شاید منابع و معادن کشورها به عنوان ذخایر ثروت در سطح جهان تلقی می شد اما امروزه مشهود است که منابع معدنی ذخایر قابل اتکایی برای ملل نیستند و آنچه که الان به عنوان دارایی کشورها قابلیت توجه دارد صرفا منابع انسانی است و اولین قدم برای حفظ این منابع، پایدار سازی سلامت کار در کارگاه‌ها است.

وی با بیان آمار حوادث ناشی از کار نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است. نرخ حوادث ناشی از کار که بر اساس ۱۰۰هزار کارگر شاغل ارزیابی می‌شود بر مبنای ۱۴میلیون کارگر بیمه شده که در بیمه تامین اجتماعی به ثبت رسیده در سال گذشته کمتر از ۱۰هزار مورد بوده و تعداد حوادث منجر به فوت نیز کمتر از ۷۰۰ نفر بوده است.

مدیرکل بازرسی کار از مصوبه هیئت دولت در الزام پیمانکاران جهت اخذ تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین اقدامات ساختاری در ارتقای ایمنی کار در کشور نام برد و افزود در سال گذشته برای نخستین بار المپیاد ملی ایمنی کار در کشور در کرمان برگزار گردید و امسال نیز برای دومین دوره این المپیاد در استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد و بنا داریم که این مهم از طرف دولت به سازمان بین المللی کار پیشنهاد شده و بتوانیم المپیاد جهانی ایمنی کار را در سطح کشورهای عضو سازمان بین المللی کار به صورت چندساله و همزمان با همایش ایمنی و بهداشت جهانی کار جشن بگیریم.

در این رویداد همچنین امیرعباس پرکنی، رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام عملکرد آن مرکز از تست دستگاه و تجهیزات حفاظت فردی به تعداد هفت هزار و ۸۴۰ مورد در سال گذشته خبر داد و افزود در سال جاری نیز با برنامه ریزی مدون گام جدی تری در راستای صیانت از محیط کارگری انجام می گیرد.
رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار گفت: آلاینده سنجی یک هزار و ۵۰۰ واحد و آموزش یک میلیون و ۳۴۰ هزار و ۸۲۵ نفر ساعت بخشی از فعالیت های این مجموعه برای ایمن سازی محیط کار کارگران بوده است.
پرکنی افزود: شورای عالی فنی ظرفیت خوبی است که قانونگذار مجوز داده تا تسهیل کننده کار برای فعالان این مجموعه باشد.
وی اظهار داشت: تدوین استاندارد الزام برای ۲۴۰ دستگاه ماشین آلات، آموزش تصویری ایمنی و حوادث ناثی از کار، تولید محتوای آموزشی و تجهیز آزمایشگاه تست فردی از جمله برنامه های سال آتی مرکز تحقیقات و تعلیمات است.

در ادامه سید ابوالفضل اشرف منصوری رییس کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی،ایمنی و بهداشت کار کشور ضمن قدر دانی از زحمات انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار استان مرکزی به بیان دستاوردهای کانون سراسری و انجمن های تابعه پرداخت و عنوان کرد در سالهای گذشته کمیته های تخصصی در بدنه این کانون تشکیل گردیده که با توجه حضور تیم جدید هیات مدیره این کمیته ها جانی دوباره گرفته و در شش کمیته تخصصی با شرح وظایف معین جهت خدمت رسانی به جامعه بزرگ ایمنی و بهداشت کار کشور انجام وظیفه مینمایند که مشتمل بر کمیته حقوق و دستمزد،کمیته حقوقی و تدوین مقررات ،کمیته بانوان ،کمیته امور رفاهی و پشتیبانی،کمیته آموزش و کمیته علمی پژوهشی و انتشارات می باشند که در همین راستا اقداماتی در جهت عضویت اعضاءاین کمیته ها در کارگروه ها ،کمیته های و کمیسیون های ملی از جمله گروههای تخصصی شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی به منظور تدوین آیین نامه های جدید در شورای عالی حفاظت فنی و همچنین مصوبه کمیته حقوق و دستمزد برای خدمات مشاوره ای و پاره وقت مسئولین ایمنی و بهداشت کار را که بصورت رسمی به کلیه انجمن های صنفی ابلاغ گردیده در سال ۹۸ از جمله دستاورد های این کمیته ها بوده است همچنین ایشان بهره گیری از اپلیکیشن مسئولین HSE که توسط این کانون سراسری طراحی و ساخته شده را از جمله راههای ارتقاء جایگاه مسئولین ایمنی و بهداشت کار و راهی برای ایجاد سیستم های گزارش دهی آنلاین به دستگاههای اجرایی و ایجاد امنیت شغلی نام بردند . اشرف منصوری یادآور شد که بزرگترین هدف این کانون و انجمن های تابعه کاهش حوادث ناشی از کار و حفظ سلامت و صیانت نیروی انسانی و همچنین دفاع از منافع مشروع و قانونی شاغلین در حرفه ایمنی ،بهداشت کار ،HSE  و تابع زیر شاخه های دانشگاهی و شاغل در این حرف می باشد.

در این همایش مهندس ابوالفضل تکلو نیز مهم‌ترین درخواست های جامعه مسئوولین ایمنی و بهداشت حرفه ای را به شرح ذیل اعلام کردند :

 1. پیگیری درج تاریخ روز جهانی ایمنی و بهداشت در تقویم ملی
 2. تقویت جایگاه انجمن های ایمنی و بهداشت در ایران همانند انجمن های تخصصی در جوامع پیشرفته
 3. لزوم تدوین و بازنگری آیین نامه های ایمنی و بهداشت با همکاری جامعه مسولین ایمنی و بهداشت
 4. پیگیری تاسیس نظام مهندسی ایمنی و بهداشت با سازوکار مناسب و امنیت شغلی مسوولین ایمنی و بهداشت و استحکام جایگاه حق مشاوره پرداختی با توجه به مصوبه کمیته حقوق و دستمزد کانون سراسری
 5. اجرایی شدن آیین نامه آموزش ایمنی کارگران کارفرمایان و کاراموزان
 6. اهمیت ویژه به ایمنی کارگاه های ساختمانی
 7. لزوم اهتمام و بازنگری آیین نامه مشاغل سخت و زیان اور
 8. لزوم اجرای طرح تحول سلامت در اجرای ماده ۹۲ قانون کار